yaz modası

yaz modası

yaz modası

Bugün: 23.06.2018

Doğal Hamilelik Süreci

Doğum kontrolü amacıyla ameliyatla tüplerini bağlatan kadınların mikro cerrahi yöntemiyle tekrar bebek sahibi olabileceği belirtildi.


Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ömer Özkan, daha önce tüplerini bağlatmış kadınların, yeniden çocuk sahibi olmak istediklerinde tüp bebek yöntemine başvurulduğunu söyledi.

Tıpta yaşanan gelişmeyle artık mikro cerrahinin birçok alanda uygulanır hale geldiğini kaydeden Doç. Dr. Ömer Özkan, şöyle konuştu:

”Daha önce tüplerini bağlatmış artık çocuk yapma şansı olmayan hastalar var. Tüpler saç kılı kadar ince kanallardır, bağlatma yönteminde tüplerin uçları kesiliyor ve bağlanıyor. Bir daha normal yollarla çocuk doğurma şansı olmuyor. Çünkü yumurtalar rahime ulaşmıyor. Eskiden, tüplerini bağlatan kadınların, tekrar hamile kalmak istediklerinde tüp bebekten başka şansları yoktu, artık tüp bebeğe gerek kalmadan bu durumdaki kadınlar bebek sahibi olabiliyor. Eğer ayrı olan tüpler birleştirilebilirse tüp bebeğe gerek kalmadan normal yollardan hamile kalınabiliyor. Tüpleri bağlayabilirsek yumurtanın geçebileceği bir kanal oluşturulabilirse kadın hamile kalabiliyor. Bu çok zor bir ameliyat. Mikro cerrahi ile yapılırsa çok başarılı oluyor. Normal cerrahi ile yapılırsa başarı oranı hemen hemen yok gibi.”

4 HASTADAN 3’Ü ÇOCUK SAHİBİ OLDU
Akdeniz Üniversitesi’nde Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Münire Akar ile daha önce tüplerini bağlatmış ve tekrar hamile kalmak isteyen 4 hastaya mikrocerrahi yöntemini uyguladıklarını belirten Doç. Dr. Ömer Özkan, şu bilgileri verdi:

”Bu 4 hastadan 3’ü çocuk sahibi oldu. Mikro cerrahi yöntemi tüp bebeğe göre daha doğal bir yöntem. Hastayı psikolojik olarak rahatlatan, doğal hamilelik süreci yaşatan bir yöntemdir. Hastanın gereksiz yere hormon alması bu yöntemle engelleniyor. Hasta için çok masraflı olan ve hastaya çok ilaç yüklemesi gerektiren tüp bebek yöntemi yerine uygulanabilir bir yöntem. Tabii ki mikro cerrahi uygulanıp uygulanamayacağının kararını kadın doğum uzmanı veriyor. Eğer bizden yardım istenirse biz mikro cerrahi yöntemini uyguluyoruz.”

Daha önce enfeksiyon geçirmiş ve kanallarda darlık oluşmuş hastalara da mikrocerrahi yöntemini uyguladıklarını kaydeden Doç. Dr. Ömer Özkan, ”Mikrocerrahi yöntemiyle o kanalın dar kısmı çıkarılıyor ve tekrar dikiliyor. Kanallardaki darlık nedeniyle hamile kalamayan hastalara da bu yöntemi kullanıyoruz” dedi.Benzer konular:

“Doğal Hamilelik Süreci” için 5 yorum

 1. nezaket dedi ki:

  merhaba ben nezaketkordonlarımı 20 yıl önce bağlattım şimdi pişmanım 46 yaşındayım ve menopoza erken girdim bunun nedeni kordonlarım bağlı olmasıyla ilgisi olabilirmi 3çocuğum vardı şimdi 2 çocuğum var kızımı 5 yıl önce kanserden kaybettim çok canım yanıyo adet görmüyom elim ayağım çok şişiyo ne yapabilirim bilgilerinize arz ederim saygılarımla

 2. yasemin dedi ki:

  kordonlarımı baglatmıştım şimdi eşim çocuk istiyor açıla bilirmi

 3. semih baki dedi ki:

  merhabalar.. ben ilişki sonrasında adet kanamasının ne zamandan itibaren kesildiğini merak ediyorum… örneğin 14 ağustosta adet olmasını bekleyen bir bayan 10 12 ağustos gibi iliİkiye girdi ise adet kanaması kesilir mi.. yoksa gebelik oluşumu bağlar bağlamaz değilde daha sonra mı kanama kesiliyor… ve merak ettiğim birşey var ilişkiden sonra adet neden nasıl kesiliyor.. gebelik ile ne alakası vardır.. acaba iliİkiye bugün girdim ama iki gün sonra adet olur ama bir sonra ki adet hamile olunduğu için olmaz denilebilir mi

 4. sena dedi ki:

  ben 3 yıl önce tüplerimi bağlatmıştım sonra pişman oldum denizlide bir hastanede açma ameliyatıoldum doktor bana yarı yarıya açıldı dedi 6 ay sonra çocuk olur dedi ama 1.5 yıl oldu hala olmadı birde benim adetlerim az oluyor karnım şiş duruyor el ve ayaklarım yanıyor ya? 34 size gelsem randevümü alacağım hem çocuk olurmu eşim çocuk istiyor cevabınız? bekliyorum iyi günler

 5. mürselin dedi ki:

  merhaba ben 29 yaşındayım 5 yıl önce tüplerimi bağlattım ama pişman oldum şimdi yeniden anne olmak istiyorum mikrocerrahi yöntemi ile bu mümkünmüş bana yardımcı olurmusunuz lütfen araştırmalarıma göre bu konu başarılı bi doktorsunuz lütfen cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

Sizde fikrinizi/sorunuzu yazın