yaz modası

yaz modası

yaz modası

Bugün: 21.11.2018

kadınların baş belası kapkaç

Özellikle büyük kentlerde yaşayan kadınların korkulu rüyası olan kapkaççılık için alınabilecek bu önlemleri, hepimizin öğrenmesi gerekiyor… 1. Çantanızın içerisinde yüklü miktarda para ve değerli eşya bırakmayın.


2. Cep telefonunuzu çantanıza koymayın.

3. Alışverişe özellikle tek başına çıkmamaya çalışın. Bir kişi eşya seçerken diğeri çevreye dikkat etsin.

4. Trafi?in yoğun olduğu yerlerde trafik ???klarında beklerken, çantalar ön veya arka koltuk yerine mümkünse bagaja kilitlenmeli ya da sürücü koltuğunun altına gizlenmelidir.

5. Anahtarl???nıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın.

6. Araba ve ev anahtarlarınızı ayrı anahtarlıklara takın. Bu önlem anahtarl???nız çalındığında ya da kaybolduğunda hem eviniz hem de arabanız için tela?lanmanızı engelleyecektir.

7. Elinizde torba, poşet, paket veya bir başka eşyalar taşırken çantanızı bunlarla vücudunuzun arasında kalacak şekilde tutun.

8. Yürürken çantanızı vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak ve elverişli bir hedef olmamak için çantanızın açılacak yerini oldukça koruyun, varsa taşıma ucunu bileğinize geçirin. Omuza asılan çantalarda da aynı şekilde hareket edilmelidir.

9. Altın, mücevherat, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Özellikle bisiklet, motosiklet kullanan ya da yanınızdan koşarak geçen hırsızlar tarafından kolayca çekilip, çıkarılacak biçimde takmamak suretiyle, yaralanmayı ve maddi kayıpları önleyin.

10. Değerli takılarınızı çantanıza koymayın, kolye, bilezik, yüzük gibi takılar takmayın.

11. Pahalı ve gösterişli çantalar kullanmayın.

12. Cüzdanınızda bulunan kimlik kartlarının birer fotokopisini çekip güvenli bir yerde saklayın.

13. Alışveriş esnasında ve yürürken, çanta içerisinde bulunan para ve kıymetli eşyaları başkalarınca görülebilecek şekilde çıkartıp; çantaya koymayın. Harcanacak miktardaki parayı çanta içerisinde ayrı bir bölüme saklayın.

14. Bulunduğunuz ortamdaki türlü karmaşa ve dikkat dağıtan olaya şüpheyle karşılayın.

15. Cadde ve sokaklarda yürürken, araçların geli? istikametine ters ve kaldırım tarafına yakın yürüyün, çantalarınızı trafi?in ak?? istikametine uzak olan kolunuza takın.

16. Yolda yürürken dalgın olmayın, etrafınızı kontrol edin.

17. Çantalarınızı omzunuza değil, boynunuza çapraz olarak asmaya özen gösterin.

18. İki kişi olarak yürürken çantalarınızı aranıza gelecek şekilde takın ve kaldırımın iç tarafından yürüyün.

19. Banka, ATM veya döviz bürolarından aldığınız paralar poşet, kese kağıdı veya gazete kağıdı içinde taşımayın.

20. ATM’lerden özellikle tenha ve gece koşullarında para çekmeyin.

21. Çok fazla para ve mücevherle çarşı, pazar ve alışveriş merkezi gibi insanların yoğun olduğu yere gitmeyin.

22. Pastane, lokanta veya çay bahçesinde otururken telefonlarınızı masanın üstüne bırakmayın.

23. Çantalarınızı sandalyeye asmayın ve gelişi güzel bir şekilde yere bırakmayın.

24. Herhangi bir giysiyi prova etmek için soyunma kabinine girdiğinizde çantanızı teslim edebileceğiniz bir yakınınız yoksa, mutlaka yanınızda bulundurun. Tezgahtarlara güvenip tezgah üzerine bırakmayın.

25. Piknik alanlarında para ve değerli eşyalarınızı bir yerde toplu olarak bırakıp eğlenceye dalmayın, eşyalarınızı en az bir kişinin gözetiminde tutun, ayrıca bu tür yerlerde adres sorma gibi bahanelerle size yakla?an insanlara çok dikkat edin, hareketlerini kontrol altında bulundurun.

26. Aracınıza bindikten sonra içeriden kumanda edilen otomatik kilitle kapılarını kilitleyin, camları 5 cmden fazla açmayın, çantanız?, oturduğunuz koltuğun altına koyun. Yan tarafa veya arka tarafa bırakmayın.

27. Trafik ???klarında satıcı ve çocuklarla konuşmayın, onlardan alışveriş yapmayın.

28. Olabilecek hafif trafik kazalarında, bilhassa arkadan ve yandan çarpmalarda şüpheci olun. Tenha bir yerde iseniz asla araçtan çıkmayın 155 Polis ?mdat ve 154 Alo trafik telefonlarından yardım isteyin.

29. Park yerinde veya piknik alanlarında otolarınızı park ettiğinizde, kap? camlarını kesinlikle açık bırakmayın. İçerisinde para ve cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı asla bırakmayın.

30. Kapkaç olayında kullanılan aracın plakasını almaya çalışın.

31. En yakın karakola giderek olayı anlatın ve kayıplarınızla ilgili tutanak tutturun.

32. Çalınan kredi kartlarınızı vakit geçirmeden iptal ettirin.

33. Anahtarlarınızda çalınanlar arasında ise vakit geçirmeden kilitlerinizi değiştirin.

34. Zorla alım esnasında asla direnmeyin. Unutmayın ki hayatınız hiçbir maddiyatla ölçülmeyecek derecede kıymetlidir.Benzer konular:

Sizde fikrinizi/sorunuzu yazın