yaz modası

yaz modası

yaz modası

Bugün: 16.04.2014

kepekli mi beyaz ekmek mi

kepekli mi beyaz ekmek mi

Beyaz undan yapılan makarna ve ekmek gibi işlenmi? undan yapılan gıdaların besleyici özelliği yok… Bu tür ürünler besleyici özellik taşımaksızın sadece kilo yapar deniliyor. Sorum şu ki; organik tarımla elde edilen beyaz buğdaydan elde edilen unla yapılan pastalar besleyici midirı Kepekli buğdaydan yapılan makarna organik olmalı m?? Beyaz pirinç hakkında ne düşünüyorsunuzı Lale

Cevap: Sevgili Lale,

Sanırım makarnaların “hiçbir besleyicili?i yoktur” demek biraz zalimlik olur. Beyaz un elde edilirken birçok besleyici bileşenin eksildi?i doğrudur. Buna rağmen güçlendirilmi? ve zenginleştirilmiş çoğu makarna, ekmek gibi yiyecekler besleyicidir. Kahverengi ve beyaz pirinç gibi besinler de aynı şekilde besleyicidir. Kepekli buğday undan yapılan makarna, ekmek daha az işlenmi?tir, bu nedenle besleyici doğal tahıllar içerir. Çoğu kişi biraz sert olan bu makarnaları sevmez ancak beyaz unla karıştırarak ya da çikolata sosu ile daha tatlandırabilirsiniz. Organik ürünlerden uzaklaştıkça bu daha duygusal bir konu haline gelir.

Beslenme uzmanlarının açıklamaları bu konuda yeterince açık değil. İnsanlar böcek zehirlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmak istedikleri için organik yiyecekleri tercih ediyor. Kontrollü kullanılan ilaçlarla üretilen besinler de bizim için güvenlidir. Makarna ya da pirinç içeren yiyecekler iyidir. Mümkün olduğu kadar kepekli, tam tahıllar tüketmeye gayret edin. Ancak kilo almamak için porsiyonlara dikkat edin.Benzer konular:

Sizde fikrinizi/sorunuzu yazın