yaz modası

yaz modası

yaz modası

Bugün: 23.06.2018

kepekli mi beyaz ekmek mi

Beyaz undan yapılan makarna ve ekmek gibi işlenmiş undan yapılan gıdaların besleyici özelliği yok… Bu tür ürünler besleyici özellik taşımaksızın sadece kilo yapar deniliyor. Sorum şu ki; organik tarımla elde edilen beyaz buğdaydan elde edilen unla yapılan pastalar besleyici midirı Kepekli buğdaydan yapılan makarna organik olmalı mı? Beyaz pirinç hakkında ne düşünüyorsunuz


Lale

Cevap: Sevgili Lale,

Sanırım makarnaların “hiçbir besleyiciliği yoktur” demek biraz zalimlik olur. Beyaz un elde edilirken birçok besleyici bileşenin eksildiği doğrudur. Buna rağmen güçlendirilmiş ve zenginleştirilmiş çoğu makarna, ekmek gibi yiyecekler besleyicidir. Kahverengi ve beyaz pirinç gibi besinler de aynı şekilde besleyicidir. Kepekli buğday undan yapılan makarna, ekmek daha az işlenmiştir, bu nedenle besleyici doğal tahıllar içerir. Çoğu kişi biraz sert olan bu makarnaları sevmez ancak beyaz unla karıştırarak ya da çikolata sosu ile daha tatlandırabilirsiniz. Organik ürünlerden uzaklaştıkça bu daha duygusal bir konu haline gelir.

Beslenme uzmanlarının açıklamaları bu konuda yeterince açık değil. İnsanlar böcek zehirlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmak istedikleri için organik yiyecekleri tercih ediyor. Kontrollü kullanılan ilaçlarla üretilen besinler de bizim için güvenlidir. Makarna ya da pirinç içeren yiyecekler iyidir. Mümkün olduğu kadar kepekli, tam tahıllar tüketmeye gayret edin. Ancak kilo almamak için porsiyonlara dikkat edin.Benzer konular:

Sizde fikrinizi/sorunuzu yazın