yaz modası

yaz modası

yaz modası

Bugün: 21.11.2018

vişne reçeli

Vişnenin faydaları ile ilgili bu konumuzun sonunda birde vişne reçeli nasıl yapılır bunu anlatmak istiyoruz zira yazın bu aylarında en güzel meyvelerden biri olan vişneden harika reçel oluyor, bu meyvenin en güzel tüketilme halide bu. Kategorisi değiştirildi.


Zaman zaman kiraz ile birbirine karıştırılan bir meyve olan vişne tad olarak daha ekşi/mayhoştur kalori olarak da daha düşüktür çünkü içerisinde daha az şeker barındırır. Vişne tam bir A vitamini deposudur. Bir çok ateş düşürücü ilacın içerisinde vişne kabukları bulunmaktadır. Kiraz kabızlığa iyi geldiği gibi böbrekler içinde faydalı bir rızıktır, vişne tıpta idrar sökücü olarak da kullanılmakta.

Şimdi gelelim vişne reçeli tarifine;

  • Vişneleri güzelce yıkayıp sonrada bir süzgeç yada başka birşey ile suyunun süzülmesini sağlayın.
  • Vişneleri ince uçlu birşey ile çok fazla hırpalamadan çerkirdeklerini çıkarın. Vişneler ne kadar bütün durursa o kadar güzel gözükecektir.
  • Vişne reçeli yaparken kullanılacak şeker miktarı bire birdir yani kadar vişne kullanıyorsanız o kadar şeker eklemelisiniz. Meselela bir tabak vişne için bir tabak toz şeker kullanın.
  • Şekeri vişnelerin üzerine dökün ve vişnelere fazla zarar vermeden hafifçe karın, vişnelerin şekeri en güzel şekilde emeceği halde bırakın ve bir gece bekleyin.
  • Ertesi gün vişneler sulanmış olacak ve eklenen şekerde aşağı doğru çökmüş olacaktır.
  • Vişne ve şeker karışımını ocağa koyun ve altını fazla açmayın, orta derecede karıştırmaya başlayın.
  • Kaynayana kadar karıştırmaya devam edin ve vişne reçeli karışımımız köpük çıkardıkça bu köpükleri üzerinden alın.
  • 12-16 dakika boyunca kaynamasını sağlayın.
  • Kaynama süresi bitmeden 3-4 dakika evvel limon suyu sıkmak gerekiyor ancak ölçü bir kâselik reçel için yarım limon olacak olması gerekiyor. Yani siz ne kadar vişne kullandıysanız o oranda limon kullanın. Limon sıktıktan sonra 3-4 dakika daha ocakta tutmanız gerektiğini yazmıştık, bu süre bittikten sonra reçeli ocaktan alıp kendi halinde soğumasını bekleyin

visne-receli
Reçel yapmak bir ustalık işidir, ilk seferde şeker, limon ve kaynatma süresini tutturamayabilirsiniz lakin en iyi oranı ve süreyi zamanla daha iyi tutturabilirsiniz. Herşey ne kadar malzeme kullanacağınıza göre değişebilir. Kaynarken oluşan köpüğün temizlenmesi önemli bu konuda titiz davranmanızı tavsiye ederiz.Benzer konular:

Sizde fikrinizi/sorunuzu yazın