yaz modası

yaz modası

yaz modası

Bugün: 25.04.2018

Yıpranmış saçları nasıl canlandırırız

Star Lawrance, insanların saçlarının büyüleyici olduğunu ama bu güneşin saçlarımıza çok zarar verdiğini belirtti. Saçımızın başına gelebilecek en kötü şey nedir ve bununla nasıl ba?a çıkılır?


Problem 1: Güneşin saçınızı yakmas?

Tereddütsüz son 100 yıl içindeki en iyi saç stilisti Phillip Wilson, yaz aylarında saçın en büyük düşmanının güneş olduğunu söyledi. Wilson, “Bu evrensel bir sorundur. Güneş saça zarar verir” dedi.

Saçlarınızı yazın korumak için SPF spreyler öneriliyor. Bu spreyin hem saçları koruduğunu hemde kanser riskini azalttığını belirtiliyor. Aynı zamanda yaz aylarında şapka kullanmakta saçlarınızı güneşten korumak için bir alternatif.

Problem 2: Yeşil saçlar

Eğer yüzme havuzu düzenli bir şekilde devir daim olmuyorsa bazı metaller saçımıza sızabilir.

Özellikle sarı gölgeli saçlarda hafif renk değişiklikleri olabilir. “Klor bir kabustur” diyor saç stilisti Wilson. Böyle durumlarda pH değeri 3.5 olan pH dengesini koruyucu ürünler tavsiye ediyor. Bu ürünler saçınızın renginin yeşile doğru dönüşmesini engellemek için bir bariyer oluşturuyor.

Yine de tedbirli olmak için havuza ya da denize girmeden önce saçımızı durulamamız öneriliyor. Eğer bu işlemi yaparsak temiz su saça bazı metal ve kimyasalların anında yapışmasını engelliyor.

Problem 3: Saçınızın Yapısını değiştirmek için kimyasal kullanmak

Japonların güçlendirici teknikleri, Afrikan-Amerikan saçlar için güçlendiriciler, boyalar bütün bu kimyasallar saçı zayıflatıyor. Eğer herhangi bir kimyasal kullanırsanız güneşle birlikte saçınızdaki yıpranma iki katına çıkıyor. Öyle ki nemden dolayı saçınızın kıvırcık olmasını engellemek için kullandığınız ürünler bile saçınızın zayıflamasına neden oluyor.

Saç stilisti Wilson’?n başka bir düşmanı daha var; yüzde 6 oranında oksijenli su. İnsanlar bunu saçlarına sürüyorlar. Hatta ünlülerde oksijen suyunu kullanıyor. Güneşte saçlarının parlayaca??nı düşünüyorlar. Ona göre, bu saça zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Üst deride tahribata yol açıyor ve güneşte etkisini gösterince bazen onarılamayan zararlar meydana geliyor.

Problem 4: Saçınızın yapışması veya taranamamas?

Saçlarınızı sık taramanız saçlarınızın güçsüzle?mesine neden oluyor. Saçlarınızı ıslakken taradığınızda bazen bu saçlarınızın kökünden kopmasına neden oluyor. O yüzden kalın dişli tarakları tercih edin ve kurutma makinesi ile saçınızı en yavaş ayarda kurutun.

Saçlarınız hacimli ise, saçınızı bölümlere ayırarak parmaklarınızla bukleler verebilirsiniz. Birkaç dakika kuruması için bekleyin böylece fön makinasını da çalıştırmaktan kurtulmuş olursunuz. Ya da saçınızı örebilir ve bu şekilde kurumasını bekleyebilirsiniz. Böylece doğal bukleler yaratmış olursunuz.

Saçlarınızı havlu ile kurulamayın. Sadece hafifçe kurulayın. Saçınızı havluyla her çevirdiğinizde saçınız biraz daha güçsüzleşiyo.

Lastik tokalar saçlarınızı güçle?tirir. Saçınızı her çektiğinizde, toplamaya çalıştığınızda saçlarınız zayıflar. Ayrıca çok sıkı at kuyruğu yapmakta zaman içinde saçlarınızın yıpranmasına neden olur.

Saçlarınızda kaynak varsa, yüzebilir, duş alabilir yada onlarla ne yapmak isterseniz yapabilirsiniz. Kaynakların üç ile altı ay kalması iyidir. Yazın saçınızın kırılmasını önlemek için saçlarınızı kestirebilirsiniz.

Problem 5: Saçınızı yanlış şeyler sürmeyin

Hala, bazı insanlar saçlarına besin maddeleri sürmekte kararlılar. Limon suyu, bira, soğan suyu, zeytinyağı ve mayonez gibi yiyecekler bunlara birkaç tane örenek. Wilson’a göre test edilmiş profesyonel ürünler kullanmak saçınız için daha yararlı.Benzer konular:

Sizde fikrinizi/sorunuzu yazın